Czas
Data: 05-12-2020 - 06-12-2020
Godzina: 9:30 am - 5:00 pm
Miejsce
online
Informacja o dostosowaniu lokalizacji
Szkolenie będzie tłumaczone na PJM
Wydarzenie otwarte/zamknięte: Zgłoszenia przyjmujemy do 27 listopada. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/szkolenie_bez_zgody_na_przemoc_2020.
Koszt udziału: bezpłatne
Opis wydarzenia
„Bez zgody na przemoc – czyli jak przeciwdziałać przemocy wobec dziewcząt i nastolatek” szkolenie on-line dla nauczycielek, edukatorek, pracownic młodzieżowych, pedagożek, oraz studentek pracujących z nastolatkami i młodymi kobietami.
Fundacja Autonomia w partnerstwie z fundacją Feminoteka zapraszają do udziału w bezpłatnym szkoleniu on line, które odbędzie się w dniach 5 i 6 grudnia 2020 roku, w ramach 29. światowej kampanii 16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć.
Zgłoszenia przyjmujemy do 27 listopada. Szkolenie będzie tłumaczone na PJM.
Autonomia, w tym roku podejmuje działania kampanijne w partnerstwie z Pełnomocniczką Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Realizacja szkolenia jest możliwa dzięki wsparciu z Goethe-Institut Krakau.
OPIS SZKOLENIA
Głównym celem szkolenia jest wzmocnienie nauczycielek, trenerek, pedagożek, pracownic młodzieżowych, streetworkerek, działaczek, aktywistek w możliwościach zapobiegania i reagowania na przemoc ze względu na płeć, z którą spotykają sie nastolatki i młode kobiety.
- W Polsce co trzecia nastolatka ma za sobą obciążające doświadczenie seksualne, a co dziesiąta została wykorzystana seksualnie (dane z 2018 r.).
- Cyberprzemocy doznała 1/3 uczennic (dane z 2013 r.),
- Co druga studentka w Polsce doświadczyła molestowania seksualnego – niechcianego dotykania, przytulania, klepania, całowania, obnażania i in (dane z 2017 r.),
- Skala przemocy w trakcie pandemii COVID-19 i izolacji społecznej rośnie, a dostęp do pomocy jest bardzo ograniczony (dane z 2020 r.).
Udział w szkoleniu umożliwi poznanie:
- metod wsparcia dziewczyn i młodych kobiet, kiedy te doświadczają przemocy ze względu na płeć,
- możliwości zapobiegania przemocy i pracy prewencyjnej/edukacyjnej z dziewczynami i grupami mieszanymi (np. klasami) w obszarze przemocy
- możliwości wykorzystania materiałów audiowizualnych do pracy dydaktycznej, mającej na celu przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć,
- sposobów interwencji/reagowania w sytuacjach przemocy – w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych,
- możliwości zaangażowania w światową Kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć.
Zakres tematyczny szkolenia:
- podstawy, skala i formy przemocy (w tym cyber przemocy) ze względu na płeć wobec dziewcząt i młodych kobiet,
- mity i fakty dot. przemocy wobec dziewcząt
- sytuacje i konteksty przemocy rówieśniczej w perspektywie gender (społeczno-kulturowej tożsamości płci) – przemoc w popkulturze, przemoc w szkole,
- możliwości wzmacniania nastolatek i modach kobiet w przeciwstawianiu się dyskryminacji i przemocy (empowerment),
- koncepcja zgody (consentu) – jak ją rozumieć, jak o niej mówić i uczyć
- szkolne sposoby i procedury reagowania i zapobiegania,
- uwzględnianie perspektywy społeczno-kulturowej tożsamości płci (gender) w codziennej pracy edukacyjnej skierowanej do młodzieży,
- światowa kampania „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” – historia, założenia, przykłady dotychczasowych działań, możliwości zaangażowania,
- baza materiałów do wykorzystania w codziennej pracy (polecana literatura, strony internetowe i inne zasoby on line).
Mamy nadzieję, że udział w szkoleniu zainspiruje do incydentalnych i regularnych działań antyprzemocowych, w tym zaangażowania się w Kampanię 16 dni akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć – zrealizowania akcji, zajęć, projekcji.
Metody pracy
Szkolenie odbędzie się on line na platformie Zoom.
W trakcie szkolenia będą wykorzystywane interaktywne i angażujące metody: praca na forum i w mniejszych grupach, sesje pytań i odpowiedzi – Q&A, dyskusje i zadania grupowe, scenki, analiza materiałów filmowych i videoklipów i in.
KTO POPROWADZI SZKOLENIE?
Szkolenie zostanie poprowadzone przez trenerki/ekspertki z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Ewa Rutkowska – od 2000 roku pracuje jako nauczycielka filozofii i etyki w liceum, pracowała też w szkołach z programem Matury Międzynarodowej oraz współprowadziła zajęcia w ramach Gender Studies i Gender Mainstreaming IBL. Współautorka m.in. poradnika dla nauczycieli i nauczycielek „Przeciwdziałanie przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt” i „Równa szkoła – edukacja wolna od dyskryminacji” oraz „Równościowe przedszkole”, a także raportów dotyczących tożsamości płci, przemocy wobec kobiet i płci w edukacji. Trenerka antyprzemocowa, pracuje m.in. metodą WenDo – samoobrona i asertywność dla kobiet* i dziewcząt* WenDo, trenerka antydyskryminacyjna. Członkini zespołu trenerskiego Autonomii w projekcie „Nie znaczy nie – przeciwdziałanie wobec kobiet z niepełnosprawnościami” i innych.
Jola Gawęda – trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, absolwentka Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie, certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy (IPZ), członkini zarządu fundacji Feminoteka.
Więcej informacji: https://autonomia.org.pl/aktualnosci/bez_zgody_na_przemoc_szkolenie/
Informacje dodatkowe
Organizatorka/Organizator fundacja Autonomia
Lokalna liderka współpracująca z Autonomią Kontakt fundacja@autonomia.org.pl Strona www www.autonomia.org.pl E-mail fundacja@autonomia.org.pl telefon