Chcesz zorganizować wydarzenie w ramach Kampanii?
Cieszymy się, że do nas dołączasz! W tym poradniku znajdziesz podstawowe informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrealizować działanie.
- Na początek zapoznaj się z materiałami dostępnymi na stronach 16dayscwgl.rutgers.edu (po angielsku) oraz www.kampania16dni.pl (po polsku). Znajdziesz tam informacje opisujące czym jest Kampania 16 Dni, jakie są kluczowe daty Kampanii oraz dotyczące tegorocznego tematu przewodniego. Pomogą Ci one w przygotowaniach, poszukiwaniu sojuszników i sojuszniczek, we wszelkich rozmowach o Kampanii.
- Zapoznaj się z ogólnym przewodnikiem dla nowych działaczek i działaczy, opracowanym przez główne organizatorki Kampanii – Center for Women’s Global Leadership. Dowiesz się z niego jak na różne sposoby możesz wspierać Kampanię, nawet jeśli nie chcesz organizować konkretnego wydarzenia.
Kto i jak może się przyłączyć?
Do Kampanii może przyłączyć się każda i każdy – zarówno osoby indywidualne, grupy nieformalne, jak i organizacje społeczne, instytucje czy samorządy.
Międzynarodowe działania koordynuje Center for Women’s Global Leadership. Aby przyłączyć się do Kampanii wystarczy, że wyślesz na adres CWGL informację (w języku angielskim) o planowanym przez siebie wydarzeniu. To samo wydarzenie opisane po polsku możesz opublikować m.in. w kalendarium na stronie www.kampania16dni.pl. Możesz także podjąć szerszą współpracę z fundacją Autonomia, która we współpracy z CWGL organizuje wydarzenia kampanijne w Polsce (patrz niżej).
Jakie działania możesz podjąć w ramach Kampanii?
Forma działań podejmowanych w ramach Kampanii zależy od tego, jakie potrzeby lokalne widzisz i jakie masz możliwości organizacyjne i finansowe. Możesz zorganizować spotkanie, projekcję filmu, dyskusję, konferencję, zajęcia, warsztaty i szkolenia, a także konkurs, marsz, flashmob, happening i projekt artystyczny, akcję ulotkową, vlepkową lub plakatową, opracować gazetkę, zorganizować audycję radiową i inne. Możesz zainspirować się inicjatywami podejmowanymi w poprzednich latach przez różne instytucje, organizacje i grupy (zobacz niżej przykładowe wydarzenia). Działania mogą być skierowane do: dzieci, młodzieży, dorosłych, konkretnych grup zawodowych itd. Mogą to być działania dedykowane grupom mieszanym, albo osobno do chłopców, dziewczynek, kobiet i mężczyzn. Ważne, żeby odnosiły się do przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć i w miarę możliwości wpisywały się w temat przewodni tegorocznej kampanii: “Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!” Wydarzenia mogą być otwarte dla wszystkich zainteresowanych lub zamknięte (skierowane do ograniczonej liczby osób, np. pracowniczek_ów jakiejś instytucji, osób z jednej klasy), ale zależy nam na tym, by były dla osób uczestniczących bezpłatne.
Jakie wsparcie możesz uzyskać?
Fundacja Autonomia od 12 lat organizuje własne działania w ramach Kampanii i coraz szerzej wspiera w tym inne osoby i organizacje. Wierzymy, że wspólne działania są skuteczniejsze i pozwalają dotrzeć z przekazem Kampanii do większej liczby, bardziej różnorodnych osób.
Od 2015 r. prowadzimy stronę www.kampania16dni.pl. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych przez nas i umieszczonych na tej stronie materiałów i zasobów merytorycznych – są one udostępniane na licencji CC-BY-NC (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne).
Za cel stawiamy sobie wspieranie i nagłaśnianie działań lokalnych, prowadzonych w ramach Kampanii przez wszystkie chętne osoby i instytucje. Dlatego prowadzimy ogólnopolski kalendarz wydarzeń, realizowanych w ramach Kampanii, do którego każda osoba może dodać organizowane przez siebie wydarzenie/akcję. Strona oraz znajdujący się na niej kalendarz są promowane przez Autonomię (m.in. newsletter, fanpage fundacji, wydarzenie dotyczące Kampanii na Facebooku) oraz przez media i instytucje, które udzieliły Autonomii honorowych i medialnych matronatów i patronatów. Dzięki temu możemy dotrzeć z informacją o każdym lokalnym wydarzeniu do szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców.
Jak możesz skorzystać z naszego wsparcia?
- Zwiększaj swoją wiedzę, korzystaj z materiałów merytorycznych umieszczonych na stronie kampania16dni.pl.
- Pobierz, wydrukuj i upowszechniaj przygotowane przez nas materiały graficzne.
- Nawiązuj kontakty i szukaj sojuszniczek_ów w naszej sieci – dołącz do wydarzenia Kampanii na Facebooku, zapytaj kto organizuje lub chce zorganizować wydarzenie w Twojej okolicy, współdziałaj.
- Dodaj swoje wydarzenie do prowadzonego przez nas moderowanego kalendarza Kampanii –zastrzegamy sobie prawo do niepublikowania wydarzeń, które budzą podejrzenie naruszania prawa, podstawowych norm współżycia społecznego lub podważają cele i wartości, na których oparta jest Kampania.
- Napisz do koordynatorki Kampanii, by uzyskać informacje o aktualnie dostępnych drukowanych materiałach (ulotkach, plakatach), które możesz otrzymać do prowadzenia swoich działań kampanijnych. Możemy też pomóc nawiązać kontakt z niektórymi ekspertkami i ekspertami, których chciałabyś_chciałbyś zaprosić na swoje wydarzenie, w tym z trenerkami WenDo – asertywności i samoobrony dla kobiet działającymi w całej Polsce.
- Zorganizuj projekcję – udostępniamy online filmy: i
- Skorzystaj z naszej wypożyczalni – udostępniamy filmy edukacyjne „Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości”, „Niebieskoocy”, „Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach”. Dołączone są do nich scenariusze zajęć, które można poprowadzić w oparciu o film (rezerwacji trzeba dokonywać najpóźniej miesiąc przed projekcją).
Korzystanie z wyżej opisanego wsparcia jest bezpłatne.
Ty też możesz wesprzeć Kampanię 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
- Upowszechniaj informacje o Kampanii, dziel się z innymi osobami linkiem do strony kampania16dni.pl oraz materiałami pobranymi ze strony;
- Dołącz do wydarzenia Kampanii na Facebooku i zaproś na nie znajomych;
- Skorzystaj z nakładki Facebooka na zdjęcie profilowe, by dać znać innym, że popierasz Kampanię;
- Przekaż darowiznę na darmowe zajęcia dla dziewcząt i chłopców jak skutecznie zapobiegać konfliktom, przeciwstawiać się przemocy i współpracować.
Dobre praktyki
- Poszukaj sojuszniczek i sojuszników w swoim otoczeniu – nawiąż kontakty z osobami i instytucjami działającymi w Twoim środowisku, którym bliskie są idee i cele Kampanii, zaproś je do wspólnego realizowania wydarzenia
- Szukaj wsparcia autorytetów – możesz wystąpić o patronat_matronat honorowy prezydenta_ki lub burmistrza_burmistrzyni swojego miasta, lokalnej uczelni, rady miejskiej bądź gminnej, biblioteki itp.
- Zaangażuj media – zwróć się do lokalnej gazety, radia lub telewizji o objęcie patronatem_matronatem medialnym Twojego wydarzenia
- Kiedy piszesz do kogoś w sprawie Kampanii przedstaw najpierw jej założenia, zasięg, planowane przez siebie działania – możesz skorzystać z materiałów umieszczonych na stronie kampania16dni.pl
- Pielęgnuj kontakty – pamiętaj, żeby w trakcie wydarzenia podziękować wszystkim osobom, które wsparły Cię w organizacji wydarzenia
Przykładowe działania, realizowane w 2016 r. we współpracy z Autonomią
- Białystok – planszowa edukacyjna gra stojąca i warsztat „Równość płci”: gra została stworzona w Stowarzyszeniu na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 i bazuje na konkretnych przykładach z życia codziennego, na podstawie których można porównać aktualną sytuację kobiet i mężczyzn w codziennym funkcjonowaniu. Gra jest punktem wyjścia do refleksji nad pojęciami „równość płci”, „równouprawnienie”, „równe szanse”, „równe traktowanie”.
- Szczecin – pokaz filmu „Maska twardziela” i dyskusja – otwarte spotkanie poświęcone roli mężczyzny wobec zjawiska przemocy, wpływowi kultury i stereotypów na współczesny wizerunek mężczyzny. Podczas spotkania odbyła się dyskusja czy pojęcie „kryzys męskości” jest aktualne oraz jaką pomoc oferuje współczesny świat mężczyznom, którzy stosują przemoc.
- Opole – warsztaty dotyczące consentu (zgody w kontekście kontaktu seksualnego) dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Opolu.
- Częstochowa – warsztat WenDo: samoobrona i asertywność dla kobiet, warsztat poświęcony przełamywaniu stereotypów, wzmacnianiu pewności siebie i umiejętności asertywnych kobiet.
- Lublin – demonstracja: marsz przeciw przemocy z pochodniami, świecami, bębnami i innymi rekwizytami, przyciągającymi uwagę i symbolizującymi bezpieczeństwo na ulicach, otwarty dla wszystkich chętnych. Do współorganizacji zaproszone zostały inne grupy, m.in. Dziewuchy Dziewuchom.
W przypadku trudności…
Przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy wobec kobiet i dziewczynek to ważne i potrzebne zadanie. Niestety nie wszyscy się z tym zgadzają, a niektórzy próbują nawet utrudniać takie działania. Zdarza się tak także w Polsce, gdzie zwiększają swoją aktywność grupy, które oprotestowują wydarzenia związane z równouprawnieniem i próbują uniemożliwić ich organizację. Proponujemy Ci kilka działań, które mogą pomóc Ci w takiej sytuacji.
- We wszystkich działaniach przestrzegaj zasad obowiązującego prawa (np. zgłoś odpowiednio wcześnie zgromadzenie do władz samorządowych, uzyskaj formalną zgodę dyrekcji i rady pedagogicznej szkoły).
- Przed wydarzeniem podpisz odpowiednie umowy z organizacjami współorganizującymi lub współuczestniczącymi w organizacji wydarzenia – umowa powinna określać zasady współpracy i warunki jej ewentualnego zerwania. W sytuacji próby rozwiązania współpracy zawartej pisemnie można wnioskować o decyzję wraz z uzasadnieniem na piśmie.
- Na trudne sytuacje reaguj nieagresywnie, ale asertywnie.
- W sytuacji znacząco utrudniającej realizację wydarzenia lub niebezpiecznej (np. wtargnięcia agresywnej grupy) możesz zażądać od osób zakłócających wydarzenie jego opuszczenia, a w razie potrzeby wezwać służby porządkowe działające w budynku i/lub policję. Jako priorytet stawiaj bezpieczeństwo własne oraz osób uczestniczących w wydarzeniu. Zadbaj, by sytuacja była udokumentowana nagraniem wideo (np. za pomocą telefonu).
- Pamiętaj, że nie robisz niczego złego – prowadzisz ważne i potrzebne działanie na rzecz bezpieczeństwa i pełnego, satysfakcjonującego życia dla kobiet i dziewczynek! Jest to cel legalny, zgodny z polską Konstytucją i międzynarodowymi dokumentami dotyczącymi praw człowieka.
- Powiadam koordynatorkę Kampanii o pojawiających się trudnościach – przekażemy te informacje Rzecznikowi Praw Obywatelskich i zgłosimy do Repozytorium Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Opracowanie: Agnieszka Biela
Redakcja: Agata Teutsch
Prawa autorskie: CC-BY-NC-SA (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0)