Transgender Day of Remembrance & 16 Dni Działań Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć

Mapa niedostępna

Czas
Data: 25-11-2023
Godzina: 10:00 am - 6:00 pm

Miejsce
NCDC

Informacja o dostosowaniu lokalizacji

Wydarzenie otwarte/zamknięte: wydarzenie otwarte

Koszt udziału: bezpłatne


Opis wydarzenia

Przemoc ze względu na płeć, a konkretnie że względu na mniejszościową tożsamość i/lub ekspresję płciową powoduje co roku śmierć ponad trzystu osób, które giną na skutek bezpośredniego, fizycznego ataku. Mówimy tylko o tych przestępstwach, które zostały zarejestrowane przez służby danych państw jako transfobiczne.
Ponadto jest mnóstwo państw, gdzie przemoc motywowana transfobią nie jest rozpoznawana przez system prawny, i z nich nie ma oficjalnych danych. Są też kraje, gdzie zbrodnie na osobach trans i queer dzieją się z przyzwoleniem organów państwa, a sprawcy pozostają bezkarni.

Lecz są także formy przemocy mniej oczywiste i tak powszechne, że umykają uwadze większości społeczeństwa. One także zbierają śmiertelne żniwo w postaci rosnącej liczby samobójstw osób transpłciowych.
Chcemy o tym opowiedzieć i porozmawiać. Dlatego zapraszamy Was na dwa panele i spotkanie z osobami, które przeżyły przemoc. Opowiedzą one o swoich doświadczeniach oraz odpowiedzą na Wasze pytania.

Następnie upamiętnimy tych, których nie ma już z nami, podczas akcji ulicznej.
25 listopada rozpoczyna się 16 Dni Działań Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć, a zarazem w tym samym tygodniu przypada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Transfobii, który obchodzony jest od 1999 r. w dniu 20 listopada.
Wydarzenie odbędzie się 25 listopada 2023r., w Szczecinie i jest organizowane przy wsparciu biura dr Sylwii Spurek, Posłanki do Parlamentu Europejskiego (The Greens/EFA in the European Parliament).
Panele dyskusyjne będą transmitowane na FB Fundacji.

10:00 – wprowadzenie, Monika Pacyfka Tichy
10:15 – panel: przemoc systemowa, symboliczna, prawna ze strony instytucji i państwa.
Udział biorą: Marek Urbaniak (prawnik), Marta Brawata (adwokatka), Magda Pilecka (aktywistka Tolerado, Gdańsk), Lu Olszewski (niebinarnosc.pl) Prowadzenie: Monika Pacyfka Tichy (Lambda Polska).

12:00 – panel: skutki przemocy dla zdrowia.
Udział biorą: M Marciniak (psycholog, Lambda Polska), Maja Wencierska (seksuolożka, Lambda Polska), Angela Getler (dziennikarka, News24), Karolina Kelia (aktywistka, Gdańsk) Łukasz Jurewicz (osoba aktywistyczna Grupy Stonewall i Pozqueer.), Monika Pacyfka Tichy. Prowadzenie: Kot (Lambda Polska)

13:30 – Survivors mają głos: Osoby transpłciowe opowiadające o swoich przeżyciach i strategiach przetrwania z możliwością zadawania pytań przez publiczność. Inez Dapszus (Zakład Żeństwo), Magda Pilecka (Tolerado), Max Kowal (Lambda Polska) i inni.

16:00 – Akcja uliczna: Upamiętnienie Milo Mazurkiewicz jako ofiary przemocy instytucjonalnej i prawnej ze strony państwa polskiego – pl. Pawła Adamowicza


Informacje dodatkowe


Organizatorka/Organizator
Fundacja Lambda Polska

Lokalna liderka współpracująca z Autonomią

Kontakt
kontakt@lambdapolska.org

Strona www
www.lambdapolska.org

E-mail
kontakt@lambdapolska.org

telefon

Translate »