Spotkanie mikołajkowe z dyskusją “Aktywność obywatelska i polityczna kobiet w Polsce 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych”

Mapa niedostępna

Czas
Data: 08-12-2018
Godzina: 5:00 pm - 7:00 pm

Miejsce
Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku

Informacja o dostosowaniu lokalizacji
brak

Wydarzenie otwarte/zamknięte: Wydarzenie otwarte

Koszt udziału: bezpłatne


Opis wydarzenia

PANEL DYSKUSYJNY AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA I POLITYCZNA KOBIET W POLSCE 100 LAT PO UZYSKANIU PRAW WYBORCZYCH

Przy okazji Jubileuszu Stulecia Praw Wyborczych Polek 1918-2018 niezbędne jest, aby zastanowić się nad aktywnością  obywatelską i polityczną kobiet we współczesnej Polsce. Czy kobiety odgrywają dzisiaj mniejszą, taką samą, a może  większą rolę obywatelską i polityczną niż mężczyźni? Dlaczego jest, tak jak jest, i jak możemy zmienić obecną sytuację na  lepsze? Jak zachęcić i pielęgnować w mieszkankach Gdańska ich aktywność? Jaka jest dzisiaj rola kobiet w życiu publicznym?

Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku zaprasza na panel dyskusyjny o aktywności obywatelskiej i politycznej kobiet w Polsce 100 lat po uzyskaniu praw wyborczych.

Mówczynie:

Elżbieta Jachlewska – Ekonomistka, magistra europeistyki, specjalistka od prawa pracy, przedsiębiorczyni, aktywistka społeczna i feministyczna.

Jedna z Liderek Inicjatywy Feministycznej (do 08.2016 roku Partia Kobiet), Wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA działającego na rzecz równości kobiet i mężczyzn, praw kobiet oraz zrównoważonego rozwoju, członkini nieformalnej grupy TAK – Trójmiejska Akcja Kobieca, członkini porozumienia Kobiety dla Pomorza, koordynatorka ds. kontaktów z partiami feministycznymi w Europie z ramienia Polski, współtwórczyni obywatelskich komitetów wyborczych w 2010 roku – Bezpartyjne Forum Społeczne, 2014 – Gdańsk Obywatelski. Redaktorka Naczelna „Obywatelki” – rocznika na Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Urszula Nowakowska – Prawniczka i feministka, z zamiłowania i pasji  działaczka społeczna – założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet.

Z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną zwolniona z pierwszej pracy w Instytucie Problematyki Przestępczości. Od połowy lat 80. zaangażowana w  tworzący się w Polsce niezależny ruch wolnościowy, pokojowy i feministyczny. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego (1989). W pierwszej połowie lat 90. odbywała staże w USA: w Kongresie Stanów Zjednoczonych, Women’s Global Leadership Institute oraz w Center for Reproductive Law and Policy. Po powrocie do kraju w 1994 roku powołała do życia fundację Centrum Praw Kobiet. Była także współzałożycielką Europejskiej Organizacji Kobiet przeciwko Przemocy (WAVE).

Elżbieta Hołowieńko -malarka i aktywistka. Stworzyła m.in. cykl obrazów poświęconych przemocy wobec kobiet. W latach 2010-2013 był przewodniczącą koła warszawskiego Partii Zieloni. Twórczyni cyklu obrazów na betonie dotyczących przemocy pt. „WSPÓŁUZALEŻNIONA MIŁOŚĆ – obrazy na betonie”. Poza tym – społeczniczka, seniorka aktywistka, związana  ze środowiskami feministycznymi. Nie zgadza się na patriarchat, przemoc, dyskryminację, biedę i ubóstwo dzieci, wykluczenie i niesprawiedliwość społeczną, wyzysk i dewastację środowiska.

Zapisy:

  • Aby zapisać się na panel należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/d4bK8t
  • Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na panel pisząc na adres e-mail: anna.januszak@cpk.org.pl lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach otwarcia oddziału (od poniedziałku do czwartku od godz 10:00 do 18:00 i w piątki od godz. 10:00 do 15:00).
  • O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia 2018 r., do końca dnia.
  • Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na panel. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową – w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc. Potwierdzenie udziału w panelu osoby zakwalifikowane otrzymają najpóźniej do dnia 6 grudnia 2018 roku.

Prowadząca panel:

dr Barbara Kijewska – doktor nauk politycznych, wykładowca Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu pomocy społecznej.  Autorka ekspertyz i publikacji naukowych, wykonawca projektów europejskich i krajowych, organizatorka konferencji i seminariów na tematy dotyczące partycypacji politycznej, aktywizacji obywatelskiej i włączania społeczności lokalnych w procesy decyzyjne. Zaangażowana w działania na rzecz zwiększania udziału kobiet w polityce, działaczka organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia WAGA i Trójmiejskiej Akcji Kobiet.

Pytania organizacyjne można kierować na adres: anna.januszak@cpk.org.pl.

*W przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestniczek/ków, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu spotkania.
Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk.

Warsztat odbywa się w ramach projektu “Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek”.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.


Informacje dodatkowe

brak


Organizatorka/Organizator
Centrum Praw Kobiet oddział Gdańsk

Lokalna liderka współpracująca z Autonomią
Karolina Maleta

Kontakt
karolina.maleta@cpk.org.pl

Strona www
www.cpk.org.pl

E-mail
karolina.maleta@cpk.org.pl

telefon
730366305